Campionatul de Handbal Feminin Catena Racing Team Prinde Aripi 2016

• Campionatul de Handbal Feminin Catena Racing Team Prinde Aripi 2016

Bucuresti, pentru a doua oara, campioana!

Brasov a gazduit cea de-a II-a editie a Campionatului de Handbal Feminin Catena Racing Team Prinde Aripi 2016, o competitie care a reunit la start 9 echipe: Bucuresti, Pitesti, Constanta, Craiova, Ploiesti, Brasov, Iasi, Sibiu, Zona Sud. S-au jucat 20 de meciuri si, ca si in 2015, reprezentantele Bucurestilor au cucerit locul I, urmate de echipele din Pitesti si Constanta. Podiumul a fost aproape acelasi, schimb de locuri III facand echipele din Constanta, respectiv Craiova, clasata de data aceasta, pe locul IV.

Titlul de Golgheter a revenit Marianei Iorga (Constanta), iar titlul de Cel mai bun portar a fost Camelia Ilinca (Bucuresti). Cea mai inimoasa galerie, a fost titlul care a revenit pentru a doua oara, Constantei si asta si datorita inimoasei Claudia Valeanu.

Tragerile la sorti, moment de suspans…

Festivitatea de deschidere a Campionatului de Handbal Feminin Catena Racing Team Prinde Aripi moderata de Ioana Bercaru (organizator) si tragerea la sorti a meciurilor a fost efectuata de catre capitanii echipelor clasate pe podium la editia I: Mihaela Tache (Bucuresti) si Claudia Tuca (Pitesti). Sortii au decis componenta Grupei A (Pitesti Zona Sud, Iasi, Constanta) si a Grupei B (Bucuresti, Brasov, Ploiesti, Craiova, Sibiu).

Competitia a debutat dimineata, in sala de sport a Scoalii Generale nr. 11 St.O.Iosif din Brasov si a durat aproape toata ziua, meciurile avand loc in ordinea: Bucuresti – Craiova (12 -1) / Pitesti – Zona Sud (16 – 4) / Brasov – Ploiesti (1 – 6) / Craiova – Sibiu (6 – 3)  / Iasi – Constanta (5 – 11) / Ploiesti – Bucuresti (2 – 14) / Brasov – Sibiu (6 – 3) / Pitesti – Iasi (20 – 4) / Ploiesti – Craiova (3 – 6) / Zona Sud – Constanta (3 – 16) / Bucuresti – Brasov (13 – 0) / Sibiu – Ploiesti (5 – 4) / Pitesti – Constanta (7 – 7) / Iasi – Zona Sud (2 – 4) / Bucuresti – Sibiu (10 – 1) / Craiova – Brasov (11 -3). Meciurile au fost extre de disputate, iar scorurile integirstrate reflecta intocmai motivarea si mobilizarea dovedite de fiecare echipa.

Deschide videoclipul

Clasamentul echipelor calificate in semifinale a fost:

Grupa 1 – Pitesti (locul 1, 5p), Constanta (locul 2), Iasi (locul 3), Zona Sud (locul 4),
Grupa 2 – Bucuresti (locul 1, 8p), Craiova (locul 2), Sibiu (locul 3), Ploiesti (locul 4), Brasov (locul 5)

…si lupta pentru suprematie!

Rezultatele meciurilor din semifinale au fost: Pitesti – Craiova 10 – 2, respectiv Bucuresti – Constanta  12 – 5. La sfarsitul finale mici, Constanta a invins Craiova cu scorul de 17 – 3, iar Finala Mare a adus fata in fata, ca si la prima editie, echipele Bucuresti si Pitesti. Scorul a fost strans, tabela inregistrand la final, 8 – 6 pentru Bucuresti, care a devenit pentru a doua oara consecutive, campioana! Asadar, clasamentul final al Campionatului de Handbal Feminin Catena Racing Team ”Prinde Aripi”, editia a II-a, Brasov a fost: Bucuresti, Pitesti, Constanta.

Un sincer BRAVO tuturor competitoarelor, organizatorilor si clubului Catena Racing Team care, la fel ca si la fotbal, a reusit sa straluceasca inca odata prin handbalul feminine.

Realizator: Oana Georgescu